حسین پناهی

 

 

 

 

سایت خیلی خیلی رسمی حسین پناهی

hosseinpanahi.ir

 

 نامه ای سرگشاده

بسیار متأسف شدم وقتی نامه​ی رسمی متبرک به مهر آبی خوش رنگ مؤسسه ی داغ! را دیدم.

در اینکه یک عده​ای از نام و آثار هنرمندان استفاده​های تجاری می​کنند شکی نیست و کسی هم (البته اگر از اصحاب واقعی هنر باشد!) این را تأیید نمی​کند اما...! ظاهرن با دستور مقام والای مؤسسه​ی داغ! اگر در کنج اتاقمان هم بخواهیم بخوانیم "هی لیلی سیا انقدر برام عشوه نیا..." باید دهانمان متبرک و ممهور به همان آبی خوش رنگ باشد.

بیچاره حسین او که می​گفت "... امشبم گذشت و کسی ما رو نکشت" نمی​دانست چگونه پس از مرگش اندیشه​اش را می​کشند. حالا کجاست که ببیند به تابوتش آگهی تبلیغاتی می​چسبانند برای اجاره​ی انگشتانش کنتور گذاشته​اند. هرقدر در حسین می​گردم چیزی حتی شبیه این اداهای فرهنگی نمی​بینم.

هیچ وقت فکر نمی​کردم در کشوری که هنوز حق کپی رایت در آن اجرا نمی​شود (البته متأسفانه) برای اینکه چند شاعر بخواهند یادی بکنند از آن کبوتر غمگین که 7سال و 11 ماه 21روز است کز قفس قلب​های یخ زده​ی ما گریخته​است باید 678مجوز رسمی از 678سازمان وارث آثارش بگیرند. شاید هم روزی برسد که دهانمان را ببویند مبادا گفته باشیم حسین پناهی.

حیف که من، نه از اصحاب تجاری سینما! هستم که بخواهم حسین را به پرده ببرم و نه صاحب منصب فرهنگسرایی هستم تا یادمانی برپا کنم و یادآور شوم به حضار محترم که حسین از رفقای قدیمی "من" بوده​است. انتشاراتی هم ندارم تا باهمکاری حروف سربی اندیشه​ی حقیرم را در پس پشت مردمکان حسین پنهان کنم و خوب می دانم که تنها صدای حسین است که می​ماند.

من می​خواهم برگردم به کودکی، به روزها و شب​هایی که حسین در سرتاسر این شهر حراج کرده بود تمام رازهایش را با بوته​ی گونی به جای موهایش. آه! حسین! گلم! دلم! حرمت نگه نداشتند عمر رفته​ی تو را.

اگر آن نامه را سازمانی دولتی ارائه کرده بود یا عده​ای معلوم الحال که کارشان شکستن سنگ قبر شاملو و بستن درِ ظهیر الدوله است جای تعجب نبود اما چرا...؟ در این روزها که "سه نقطه" است حال هنر اینجا،چرا؟

خانه​ی سینما که سقفش خراب شده روی سرسینماگران و از سویی همه حرف از مافیایی می​زنند که بی هیچ مزاحمت و بازخواستی همچنان به پیش می​رانند و از سویی بعضی سینما را فاحشه خانه خطاب می​کنند و کسی نیست به آن ها بگوید خود شما الآن چه نقشی دارید در این فاحشه خانه!!!!!؟

اهل بیت قلم هم که هم غم نان می​خورند و هم چماق سانسور؛ و همیشه مسواک می​زنند مبادا دهانشان را ببویند و...

آه شقیقه​هایم چقدر درد می​کنند از تنفس این هوای مانده. این حلقه​ی دور گلویم خواب نیست، دارم خفه می​شوم. تلویزیون را که روشن می​کنی یا فوتبال نشان می​دهد یا عمو پورنگ، خبری از لیلی سیا نیست. این روزها  که رنگ خاموشی در طرح لب است امثال موسسه ی داغ! داغی است بر لبهایمان و زنجیری است برپاهایمان که اسیر قیر شب است.

اما

چرا توقف کنم؟ چرا توقف کنم؟ امشب می​روم، امشب چمدانی را که به اندازه​ی حرف​های من جا دارد بر می​دارم و روی تمام دیوارها شکسته نستعلیق می​نویسم حســـــــــــین پناهــــــــــــی، بیاید جلوی مرا بگیرید.

 

عقرب عاشق

می​خوام تموم شه قصه​ی زندگیم

آخر قصه چی می شه؟ به درک!

وقتی که می​سپرین منو دست باد

تنم کنید پیرهنی از شاپرک

که لااقل شاپرکا می​شناسن

بادی که من تو دست اون اسیرم

واسا دیگه تلنبه​ی مذخرف

واسا دیگه، واسا که تا بمیرم

نشستی توی سینه که چی بشه؟

یکسره هی طبلتو گوم گوم نزن

یکی می​گفت اگه می​خوای خالی شی

داد بزن، حرفتو آروم نزن

حتی دیگه خستم از این صندلی

از این نشستن لبه​ی "همیشه"

می​خوام پاشم ولی پاهام اسیره

بزن! تبر! بزن به من، به ریشه

دستتو بردار نگیر دستمو

درخت پیر و مرده​ی میز شده

بهار چیه!؟ می​خوام جدا شم از تو

تو فرض کن دوباره پاییز شده

به یاد نیار خاطره​ی جنگلو

گذشته​ی سبزتو آتیش بزن

نه دیگه نه، این دیگه یک خواب نیست

عقرب عاشق خودتو نیش بزن

چشامو بستم که نبینم شبو

آسمون توی چشام شب تره

داااااااااااد زدم آآآآآآآآآآآآی خدا با توام

آآآآآآآآآآآآی خدا آآآآآآآآآآآی،... خدا هم (...)

 

مرغ ماهیخوار - مرداد 91

 

/ 10 نظر / 82 بازدید
zahra

ایران؟کشورم؟؟تمدن؟؟؟فرهنگ و هنر؟؟؟؟ حیف اون قدمهایی ک این هنرمند و سایر هنرمندا توی خاکی برداشتن ک نه فقط ارزش کاراشون ب گور برده میشه بلکه ادم باید خوشحال بشه اگه روزی سایر کشورها هنر ب گور برده ی ما رو تجلیل کنن...حیف...حیف از تو حسن پناهی

zahra

مرحباااااااا ب این دست ب قلمی ک دارین[گل][گل][گل]

یه دوست

صریح اما دلنشین بهترین آرزوهارو برات دارم موفق باشی [گل][گل]

مهران بقایی

در فیس بوکم منتشرش می کنم

رضا کرمی

خواندم و محظوظ شدم ...دست مریزاد

اسحق فتحی

درو.د...... یادش بخیر حسین پناهی ...... کاش با یک گل بهار هم می شد....

سید مرتضی سبزقبا

سلام . یادش جاویدان باد و روح اش شاد . همیشه مظلوم بود و دوست داشتنی . یا حق .

فاطیما

قربون تو داداش یکی یه دونم برم![قلب][زبان]

شاگرد دیوونه

[نیشخند]آخی یادش بخیر وقتی شعراتون رو از زبون خودت میشنیدم استاد...به امید روزی که اولین کتاب شعرتون رو بهم هدیه کنین[نیشخند] [گل]

حسین

[گل]سلام یوسف جان با اجازت کپی کردم